Mlha života

28. října 2014 v 23:11 | Kondenzace |  Profesionální poradna MUDr. Igora Lentilky
Co si budeme povídat, byli jsme postaveni do absurdní situace. Všichni bez vyjímky, dnem narození. Učili nás pojmenovávat věci, které nás obklopují. Na základě fyzikálních, i jiných dalších vlastností (včetně pojízdnosti) rozeznávat auta od vlaků a letadel. Svět dával perfektní smysl.

Pak se ale vše začalo nějak postupně komplikovat, když nás učili pojmenovávat různé spektra vlnění světla určitých frekvencích, což začínalo být poměrně prekérní, protože obláčkové mohlo být stejně tak dobře auto jakožto i loď. Opomeneme-li tu faktickou drobnost, že dodnes nemáme jak prokázat, že například vlnění krásně nablýskaného červeného Ferrari se na některých sítnicích prostě neláme v posraně hnědou. Jediní, čím si jistí být můžeme, je, že právě tito lidé rozhodně nejsou majiteli krásných nablýskaných červených Ferrari.

Svět přestával být tak jednoznačný.

Celý proces chápání věcí a jevů kolem nás ještě chvíli gradoval, než se vše definitivně neposralo někdy v období základní školy, kdy nás zlí lidé za katedrou donutili utratit peníze našich rodičů místo lízátek za něco, co nám navždy zkazilo život. Za knihy, na nichž se už z dálky tyčil odstrašující nápis, který kromě "Pozor nesahat! Zkurvim ti život" také říkal něco jako "Fyzika".

Rázem se od nás očekávalo, že s touto publikací budeme schopni pojmenovávat entity, které jsme nikdy neviděli a nemohli si na ně sáhnout. Ministerstvo školství sice propagovalo heslo:"Škola hrou", nikdo však netušil, k čemu (kromě toho, aby to znělo přátelsky) to má vlastně vyzývat. A tak si žáci k poznákám v sešitě:"Rádiové vlny přenášejí informace" na praktikách z fyziky ještě pouštěli Evropu 2.

Život začal nabírat na obrátkách nakloněné roviny, věci přestávali dávat smysl. Vysvětlení na základní otázky každého z nás "Přinesl Tě čáp, broučku.." nahradilo "Jsi shluk molekul, strana 57!!"

V ten moment jsme si začali uvědomovat, že tito lidé, co nás učí pojmenovávat věci okolo nás, o nich vlastně taky ví kulový, a že se v životě tak nějak musíme najít (nebo snad utvořit), zkrátka definovat, sami.

Aby seznam doporučeně-zakázané literatury byl kompletní, publikaci, nesoucí nápis "Filosofie" vděčíme za úzkostlivé stavy existenciálních depresí. Kolonkám "Připrav si sám" v učebnici chemie pak za poznávání stavů vědomí, nevědomí a leckdy i bezvědomí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Honza Honza | 30. října 2014 v 16:25 | Reagovat

Svět a věci v něm je jen takovej jakej si ho uděláme a jak ho bereme.

2 MUDr. Igor Lentilka MUDr. Igor Lentilka | 31. října 2014 v 9:06 | Reagovat

MUDr Igor Lentilka radí:
"Vážený čtenáři, zkuste si ze světa udělat vlaštovku a brát ji s sebou do práce.."

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama